L&SCAPE: „nový“ krajinářský ateliér s dvacetiletou tradicí

Zavedený ateliér Šmídová Landscape Architects mění svůj název i logo, moderní filosofie a komplexní přístup k tvorbě krajiny ale zůstávají.

L&SCAPE

Přední český krajinářský ateliér Štěpánky Endrle (Šmídové) vznikl již v roce 2002 a od té doby se vypracoval mezi nejprestižnější a nejznámější landscape kanceláře u nás. Na svém kontě má významné realizace, vítězství v dobře obsazovaných soutěžích i spolupráce s nejlepšími domácími i zahraničními architekty. „Změna názvu souvisí se životní změnou,“ vysvětluje Štěpánka Endrle (Šmídová), „navíc jsme hledali název, který bude víc týmový a lépe vystihovat kooperativní charakter naší práce“.  

Ampersand, neboli znak & v názvu L&SCAPE je pak vícevýznamovou hříčkou: v přepisu tvoří slovo „l-AND-scape“ (krajina), foneticky zase odkazuje na nové příjmení zakladatelky (ENDrle). Samotný název doplňuje nové grafické pojetí – logo a celková korporátní identita z dílny přední české grafičky Kláry Kvízové. Kromě názvu se součástí identity stává i zkratka v podobě analogické lomené křivky – krajiny – vyjadřující nejen podstatu práce ateliéru, ale i její variabilitu, různorodost a mnohovrstevnatost. Křivka odkazuje na blízký či vzdálený horizont, variabilní morfologii, ale je i jakýmsi abstraktním EKG, odkazujícím na tepající srdce krajiny, její živost a proměnlivost.

Architektonický ateliér L&SCAPE je složen ze zkušených architektů a krajinářských architektů s mimořádným tvůrčím přístupem a kvalitním vzděláním s odbornou praxí z domácích i zahraničních univerzit. Projekční tým se vyznačuje diverzifikovaným přístupem k řešení problémů, jehož sjednocujícím prvkem je moderní pohled na otázka současné krajinotvorby. Architekti z L&SCAPE reprezentují komplexní řešení zadání bez ohledu na měřítko či výši zakázky. V portfoliu ateliéru najdeme velké celky (krajinářské úpravy projektu OAKS včetně okolí golfového areálu pro developerskou společnost Arendon), spolupráci s architekty a developery bytových domů (pražské realizace 4BLOK, Ferona, Astrid Centre), administrativních celků či občanských staveb (spolupráce s významným japonským architektonickým studiem Kengo Kuma na projektu Moravského židovského muzea Mehrin v Brně) a další. Samostatnou kapitolu v tvorbě představují veřejná prostranství a parky (Smetanovo náměstí v Roudnici nad Labem, Letenské sady v Praze, Heroldovy sady).

Štěpánka Endrle se dlouhodobě věnuje popularizaci oboru a vzdělávání budoucích krajinářů, je aktivní v profesních organizacích a pravidelně působí v porotách krajinářských soutěží. V práci ateliéru klade důraz na ekologii, udržitelnost a zmíněný moderní přístup k landscapingu: „Navrhujeme krajinu. Pracujeme s prostorem. Zakládáme si na tom, že máme široký krajinářský záběr,“ popisuje rozsah zájmu kanceláře architekt Lukáš Pinkava, jenž je výraznou tváří ateliéru již od roku 2016. L&NDSCAPE se věnuje nejširšímu okruhu krajinářských úkolů – od individuálních zahrad, přes městskou zeleň a parky až po větší urbanistické celky. Komponujeme prostor pro život. V přírodě, na venkově i ve městech nebo průmyslových oblastech,“ vysvětluje Štěpánka Endrle, „Uvědomujeme si, že název L&SCAPE není úplně jednoduchý, ale stejně komplexní a vícevýznamová je i naše práce. Věříme, že naši klienti, ale hlavně uživatelé námi vytvořených realizací tento přístup ocení i v budoucnu.“

150 150 L&SCAPE 2023-03-08