Pietní místo po architektonické revitalizaci nabízí místo k zamyšlení. Kolemjdoucí zde mohou nacházet inspiraci ve statečnosti a odhodlání předků místních obyvatel, kteří jsou reprezentováni siluetami z cortenového plechu od akademického sochaře Zdeňka Maliny. V dubnu, kdy se koná pietní akt, památník rozkvétá všemi barvami.

V Malé obci Zahájí u Mělníka jsme rozšířili pietní místo připomínající padlé partyzány o  „Pomník poděkování občanům Zahájí a celého regionu Řepínska a Mšenska“. Místní obyvatelé během druhé světové války poskytli bez ohledu na osobní ohrožení podporu partyzánské skupině Národní mstitel. Za architektonickým návrhem stojí náš ateliér v čele s Martinou Forejtovou. Pietní vzpomínkový akt k uctění památky padlých partyzánů se koná každoročně na konci dubna, proto jsme zvolili pro nejbližší okolí pomníku květinový záhon. Chtěli jsme dosáhnout toho, aby pietní místo rozkvetlo v době konání vzpomínkového aktu.

Martina navrhla jako dominantu pomníku cortenové sousoší. Právě tyto cortenové siluety postav připomínají místním obyvatelům statečnost a odhodlání jejich předků, kterými se mohou nechat inspirovat při svém každodenním konání. Siluety jsou umístěny kolmo k chodníku, jsou tak vidět pouze při příchodu k pomníku. K vytvoření samotných soch byl osloven sochař Zdeněk Manina, který sousoší dodal výtvarnou kvalitu. Během konání vzpomínkových aktů před pomníkem stojí siluety tiše bokem a na účastníky se přímo nedívají. Symbolizují odboj občanů, který je méně viditelný než boj partyzánů, ale který je svou statečností neméně úctyhodný.

Návrhem jsme vyjádřili sílu a odvahu, kterou z místa mohou čerpat kolemjdoucí i místní obyvatelé. Důležité pro nás bylo pozitivní naladění celé scény. Atmosféru podtrhuje i nově vysazen šeřík. Zpevněnou pietní plochu materiálově zjemňuje trávníková plocha a půdopokryvné rostliny, které současně vizuálně oddělují cortenové sousoší. V neposlední řadě je součástí celkové revitalizace pietního místa i lavička určena k odpočinku a zamyšlení, která nabízí přímý pohled na sochy siluet.

150 150 Pomník Poděkování v Zahájí 2024-03-26
Typ
Veřejná prostranství
Místo
Zahájí, místní část obce Chorušice
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Zdeněk Manina - sochy
Rozloha v m2
100
Projekt
2022
Realizace
2023
Investor
Obec Chorušice