Proměně budějovického parku Dukelská už nic nebrání, stát bude 31,5 milionu

Hodně nervozity bylo v posledních dnech kolem plánované obnovy parku Dukelská poblíž centra Českých Budějovic. Vedení radnice nemělo uzavřené výběrové řízení a do toho sílily protesty části obyvatel proti pokácení více než desítky stromů, které jsou hlavně podél Malše. Teď už ale rekonstrukci prakticky nic nebrání.

Na pondělním mimořádném jednání radní schválili vítěze soutěže, společnost Environmental Building, která uspěla s cenovou nabídkou 31,5 milionu korun. Jak potvrdil náměstek primátora Ivo Moravec, práce mají začít co nejdříve. 

„Potrvají osm měsíců, takže bychom mohli mít do konce roku hotovo,“ konstatoval Moravec. Park bude dočasně pro veřejnost nepřístupný. Lidé ho budou obcházet přilehlou Dukelskou ulicí.

Výsledkem bude nový přístup k řece, u níž bude posezení na nově vzniklé náplavce, kde přibudou odpočinkové schody. Opotřebovaný dřevěný vláček pro děti nahradí hřiště o délce téměř sto metrů, kde bude věž se skluzavkou, prolézačka s atrakcemi a další prvky. 

Nové budou i chodníky a stezka pro cyklisty a další vybavení včetně laviček či osvětlení. Návrh proměny připravila společnost Rusina Frei architekti, která už dříve zvítězila v soutěži. 

Citlivým tématem je kácení. „Je nutné na rovinu říci, že to bude předcházet všem plánovaným úpravám. Proto jsme si zadali dendrologický posudek a řešili každý strom. Snad lepší zprávou je, že v náhradní výsadbě jich bude více než dosud,“ uvedl Moravec. 

Na tu se má dostat nejpozději do kolaudace a nejdéle do jednoho roku od kácení. Protesty proti tomu trvají už měsíce a ještě letos vznikla petice, v níž lidé vyzývají vedení města, ať od velkého zásahu v parku upustí. 

Její organizátoři upozorňují, že kácení může mít vliv i na kořenový systém stromů, které tam zůstanou.

150 150 Proměně budějovického parku Dukelská už nic nebrání, stát bude 31,5 milionu 2022-03-20