Zemřel krajinářský architekt Ivar Otruba

Zemřel jeden z nejuznávanějších českých krajinářských architektů Ivar Otruba, bylo mu 89 let. O jeho úmrtí informoval Ústav zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Poslední rozloučení se uskuteční 9. září v 11 hodin v brněnském krematoriu.

Otruba se narodil v Kyjově. Absolvoval tehdejší Vysokou školu zemědělskou v Brně, a to zahradnický obor se zaměřením na projektování krajinářských staveb. V 60. letech působil na vysoké škole jako pedagog, za normalizace učit nemohl. Za katedru se vrátil v 90. letech, kdy se stal profesorem. Publikoval odborné texty, ale také populárně pojaté knihy o krásách anglických či francouzských zahrad.

Kromě brněnských botanických zahrad pracoval například na lázeňském areálu Karlova Studánka, rekonstrukci parku Lužánky v Brně, úpravě zámeckého areálu v Mikulově na Břeclavsku nebo expozicích Flory Olomouc. Řadu návrhů připravil také na Slovensku a v Německu. Je držitelem Ceny města Brna nebo Pocty České komory architektů.

150 150 Zemřel krajinářský architekt Ivar Otruba 2022-09-02