Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer se propojí zdarma

Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer se od soboty 1. dubna pro návštěvníky na rok zdarma propojí. Vstup do zahrady vily Tugendhat byl dosud zpoplatněn 50 korunami. Loni na podzim se na tom dohodlo Muzeum Brněnska, správce vily Löw-Beer, a Muzeum města Brna, které spravuje vilu Tugendhat, se začátkem sezony začne volný vstup do propojených zahrad platit. V tiskové zprávě o tom informovalo Muzeum města Brna.

“Provoz budeme samozřejmě pozorně monitorovat a vyhodnocovat. Celý projekt je rovněž přípravou na spojení se zahradou Arnoldovy vily, jejíž rekonstrukce začne v dubnu 2023 a otevření je v plánu nejpozději na duben 2024,” uvedl ředitel Muzea města Brna Zdeněk Šolc.

Zahrada vily Tugendhat bude přístupná zdarma denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00, od listopadu do února to bude od 9:00 do 17:00. Kromě toho mohou lidé využít také nový okruh Vila zvenku, který je zavede na terasy vily Tugendhat a jehož kapacity jsou pro letošní letní sezonu významně navýšeny. Prohlídkové trasy interiérů vily jsou obvykle vyprodané několik měsíců předem.

Zahrady obou vil kdysi tvořily jeden celek, který náležel ke starší vile Löw-Beer. Továrník Alfred Löw-Beer později horní část pozemku věnoval své dceři Gretě, jakožto svatební dar ke sňatku s Fritzem Tugendhatem. ManželéTugendhatovi se zde rozhodli vybudovat vlastní rodinnou vilu a oslovili tehdy již světoznámého německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Po druhé světové válce byla kdysi společná zahrada obou vil rozdělena na dvě menší parcely, které později oddělil i plot. V posledních letech byly zahrady propojeny turniketem, protože zatímco zahrada vily Löw-Beer byla přístupná zdarma, vstup do zahrady vily Tugendhat byl zpoplatněn.

150 150 Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer se propojí zdarma 2023-04-04