Jako balancující akrobat. Česká instalace na mezinárodním festivalu ve Francii hledá ideální zahradu, využívá i 3D tisk

Zdroj:
FA ČVUT

Cypřišová zahrada s názvem Akrobat, navržená studentkami a studenty z Fakulty architektury ČVUT, je jedním z 24 projektů, které se letos představují na největším zahradním festivalu v Evropě. Zahrady budou v Chaumontu nad Loirou k vidění až do listopadu.

Festival v zahradách jednoho ze zámků na Loiře je místem, kam se již 30 let přijíždí odborná i laická veřejnost z celého světa pokochat uměním zahradních a krajinářských architektů a seznámit se s novými materiály, přístupy i technologiemi. Studenti z Fakulty architektury ČVUT se festivalu účastní pravidelně, v loňském roce za svoji instalaci obdrželi Cenu poroty.

Zadáním festivalu pro tento rok byla ideální zahrada, estetická a oku lahodící, zároveň však užitečná, ekologická, inovativní a na spotřebu vody a energie nenáročná. „Pro můj tým nespočívá téma dokonalosti a ideálu v harmonických kompozicích, ale snažíme se zrcadlit přírodní svět kolem nás. Dokonalost vnímáme jako prastarý cyklus hledání rovnováhy, který neustále probíhá, a my všichni jsme jeho součástí,“ vysvětluje koncept zahrady Akrobat jeden z autorů David Šmíd.

Návštěvníci postupně procházejí dvěma částmi zahrady, které jsou ve vzájemném protikladu. Vstupují do kamenité pouště s nakloněnými cypřiši, které se postupně napřimují a uvozují prostředí ráje s bělostným květinovým kobercem. Rajskou atmosféru dokresluje zurčení vodního prvku, který zároveň symbolizuje nikdy nekončící proces hledání rovnováhy.

Autorský tým české instalace tvoří Berenika Pilařová, Kateřina Shrbená, Tereza Sladká, Václav Suchan a David Šmíd. Pod vedením Vladimíra Sitty z Ústavu krajinářské architektury FA ČVUT věnovali realizaci instalace dva týdny. „První týden jsme strávili terénními úpravami, navážením kamenné sutě a kultivací půdy. Druhý týden jsme vysázeli padesát cypřišů, instalovali kotevní systém, vysázeli granátovníky a směs trvalek, letniček a cibulovin. Zapojili jsme vodní prvek, vztyčili rámečky, ukotvili ocelové obruby cest a zamulčovali květinové záhony,“ přibližuje proces vzniku Kateřina Shrbená.

Podle studentek a studentů byla příprava ve Francii náročná na koordinaci, většina autorských objektů byla totiž realizována v Česku a transportována na místo. Vzhledem k jednosezónnímu charakteru přehlídky a omezenému rozpočtu i času se pro výrobu řady součástek využíval 3D tisk.

Festival zahrad v Chaumontu nad Loirou mohou zájemci a zájemkyně navštívit do 6. listopadu, včetně budovy zámku se sbírkami moderního umění nebo rozsáhlého zámeckého parku.

150 150 Jako balancující akrobat. Česká instalace na mezinárodním festivalu ve Francii hledá ideální zahradu, využívá i 3D tisk 2022-08-09