Dřív se stromy v ulicích pěstovaly kvůli kráse. Teď mají za úkol zachránit nás před vedrem

Duby, břízy, akáty nebo lípy? Co z toho přežije v ulicích? Z čeho kape lepkavá šťáva? A z čeho lítá pyl?

Jako když vás strčí do tvrdého kriminálu –⁠ takhle nějak se prý cítí stromy ve městě. S arboristou Davidem Horou a dendrologem Josefem Součkem o tom, jak stromům ulehčit život v ulicích.

„Před deseti dvaceti lety byl strom brán jako dekorace,“ říká Josef Souček. Uvažování o stromech se ale zásadně změnilo, teď je to životodárná zelená infrastruktura, která musí plnit mikroklimatické funkce a chránit nás v době vedra a sucha. Co všechno stromy ve městě dělají? A proč je menší horko pod stromem než pod slunečníkem?

Jak jsou na tom stromy teď na konci horkého léta? „Stromům, kterým se nedaří, už pomalu začínají opadávat listy,“ říká David Hora. V pudu sebezáchovy předčasně skončily sezónu. A jak poznáme, že se jim daří? Hodí se do města bříza, akát, lípa nebo dub? Jaký je rozdíl mezi dendrologem, arboristou a stromolezcem? I to se dozvíte v Bourání.

Mluvili jsme také o novém dokumentu Standard pražských stromořadí, který říká, jak se mají stromy sázet a jak o ně pečovat. Co dělat, když vidíme strom, o nějž se pečuje špatně? Máme ho zalít? Kyblík vody prý neuškodí, ale také nic nevyřeší. Co je tedy systémové řešení?

Ačkoliv je vedro a stromům se moc nevede, závěr Bourání je optimistický. „Stromy jsou přizpůsobivé organismy a když do nich trochu investujeme, přínosy a zlepšení kvality života bude enormní,“ uzavírá David Hora.

Strom není jen dekorace. Co všechno pro nás stromy dělají a co máme dělat my pro ně? Poslechněte si nové Bourání!

150 150 Dřív se stromy v ulicích pěstovaly kvůli kráse. Teď mají za úkol zachránit nás před vedrem 2022-08-24