Floriade Expo CZ 2022

Rubrika
VÝSTAVA
Datum akce:
14. 04. 2022
Délka akce:
14.4.-9.10. 2022
Místo konání:
Floriade Pavilion, Archerpad 8, 1324 ZZ Almere, The Netherlands
Pořadatel:
Floriade / Cestami proměn
Webové stránky akce:
https://floriade.com/
Facebook:
https://www.facebook.com/

FLORIADE EXPO 2022

Českou expozici pro Floriade Expo 2022 zajišťuje spolek Cestami proměn, z.s. (odkazy a kontakty níže v textu).

Z tiskové zprávy:

Česká republika na světové výstavě FLORIADE EXPO 2022

S letošním jarem rozkvete Nizozemsko opět po deseti letech jedinečnou výstavou FLORIADE EXPO. Tentokrát se koná v Almere nedaleko Amsterodamu, na umělém ostrově, který se proměňuje ve vzorové město třetího tisíciletí. Patří mezi TOP 10 akcí světa. Probíhá od 14. dubna do 9. října 2022. Hlavní téma ročníku Rostoucí zelená města i ekologicky laděná podtémata směřují k ohleduplnosti vůči planetě.

Česká republika se představí expozicí ORBIS FUTURI (svět budoucnosti) s monumentální sochou Universum od Václava Fialy, vznášející se v přírodní květnaté louce. Představuje úctu a návrat k rozmanitosti domácích rostlin. Přináší pohled na českou krajinu v době klimatických změn a Green Deal, a s ním i posun ve vnímání krásy: odkvetlá květina není ošklivá, je to jen další stadium k naplnění účelu její existence. Expozice je udržitelná, má nízké nároky na vodu a péči. Přinese zamyšlení nad vývojem světa s otiskem působení člověka. Bude místem odpočinku a rozjímání. Navazuje na dílo Jana Amose Komenského, od jehož narození letos uplynulo 430 let. Je pohřben v nedalekém Naardenu. Jeho dílo Labyrint světa a ráj srdce ústí v poznání, že pokoj a ráj člověk může naleznout jen sám v sobě, v hluboké víře ve věci, které nás přesahují. Expozici připravuje spolek Cestami proměn, z.s., s partnery. Autory projektu jsou Jirka Trevisan a atelier Gerten – Petr Mičola a Martina Ošťádalová.

Českou expozici podpořila záštitou a cennou osobní invencí předsedy Jiřího Voseckého Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. Dále získala záštitu ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka, ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové a České komise pro UNESCO. Další záštity jsou v procesu. Daří se sjednotit přístup pěti ministerstev. Expozice bude doprovodnou akcí předsednictví ČR v Evropské unii. Na FLORIADE EXPO je opět očekávána návštěvnost přes 3 mil. lidí, včetně zájezdů z naší země. Letos oslavíme 50. výročí od naší první účasti v r. 1972. Na dvou následujících ročnících jsme chyběli, posledních tří se naše země účastnila za minimální podpory státu. Je dobrým signálem, že se věci mění. V souladu s J. A. Komenským česká expozice sděluje, že „všichni na jevišti tohoto světa stojíme a cokoli se tu koná, všech se týče“. A také, že žádný ze zákonů a nařízení nezmůže změnit svět, dokud ho člověk nepřijme ve svém srdci.

Světová výstava FLORIADE EXPO vznikla v roce 1960 jako zahradnická prodejní výstava. Letošní EXPO vzniká na unikátním místě – umělém ostrově u města Almere nedaleko Amsterodamu. Projektuje ji renomovaná nizozemská kancelář MVRDV – MVRDV – Almere Floriade 2022 . Tématem jsou Rostoucí zelená města.

Info v češtině – DesignmagWikipedia

Českou expozicí děkujeme zahradnickému oboru, jeho osobnostem. A také naší zemi za její štědrost, krásu a bezpečí. Je nám ctí podpořit ji takto v době jejího předsednictví Evropské Unii. Děkujeme za podporu všem podporovatelům a dárcům, kteří se zapojili do reprezentace České republiky. Velice si ji vážíme. Za jakoukoli další podporu jsme vděčni – veškerou administrativu s Vámi vyřídí koordinátorka expozice.

Číslo účtu 20001-103380309/0800

Kontakt: Drahomíra Kolmanová, koordinace expozice
Tel: 777 581 983, kolmanova@cestamipromen.cz

https://www.cestamipromen.cz/floriade

https://www.facebook.com/floriadeCZ

150 150 Floriade Expo CZ 2022 2022-04-08