Odpočívat v trávě uprostřed města. Světová náměstí získávají novou přírodní tvář
- Autor:
- Hana Grohová
- Zdroj:
- https://www.campuj.online/blog/praha-zitra-svetova-namesti
Jedno z největších náměstí Evropy čeká postupná proměna. Karlovo náměstí je velmi komplikovanou lokalitou, která kombinuje dopravní křižovatku s velikým parkem uprostřed. Jeho novou podobu vypracovalo německé studio Till Rehwaldt ve spolupráci s českými BY Architects a snažili se zdůraznit rekreační roli místa. Nově tu má vzniknout třeba dětské hřiště nebo kavárna. Podívali jsme se na to, jak podobné situace řeší v zahraničí. V Londýně se snaží vytvořit reprezentativní náměstí pro filmové premiéry, v Kodani proměňují původně primárně dopravní Sankt Kjelds Plads na zelenou plochu s pozitivním vlivem na klima a v Torontu zase upřednostňují odpočinek, podobně jako na Karláku.
Leicester Square: Londýnské zelené centrum ve stínu filmových reflektorů
Před 10 lety dostala nový vzhled jedna z nejrušnějších londýnských částí města – Leicester Square. Nachází se v samém centru britské metropole v obvodu Westminster, především je ale středem londýnské i celosvětové filmové kultury. Kolem náměstí jsou rozeseta kina a každý rok se tu koná přes 50 premiér i další kulturní akce. Kromě toho se tu nachází spousta restaurací, casin a pětihvězdičkových hotelů. Nově má Leicester Square spoustu funkcí, přitahuje davy návštěvníků a podobně jako na Karláku tu najdeme uprostřed park, ještě navíc se sochou spisovatele Williama Shakespeara obklopenou delfíny.
Hlavním motivem přestavby od architektonického studia Burns + Nice se také stal tento anglický spisovatel. Architekti mu zasvětili fontánu uprostřed nového náměstí. Ta se tak stává novou atrakcí a cílem návštěvníků, ale zároveň proměňuje místo, které kdysi bylo prázdné a nevyužité. Celý projekt se pak odvíjí od středu s fontánou. Obklopuje ho park ohraničený obloukovým sezením. Architekti chtěli svým návrhem Leicester Square sjednotit a využít všechny jeho vrstvy. Park, náměstí i přilehlé ulice tak teď tvoří jeden celek.
Zásadní součástí projektu bylo i nové osvětlení. Vzhledem k tomu, že místo často žije spíš až v noci, ať už vítá návštěvníky premiér a světové herce, nebo sem míří lidé do restaurace či casina, světlo hraje zásadní roli. Architekti z Burns + Nice sem umístili sloupky se zabudovanými světly, které se inspirují vzhledem fontány, parku i sezení. Osvětlené jsou zespoda i lavičky, takže evokují pocit, že se vznáší nad zemí. Celý areál využívá LED osvětlení – to má výhodu, že nespotřebuje tolik energie a také se jednoduše udržuje. Ještě jeden detail zaslouží povšimnutí, a tím jsou chodníky. Filmoví fanoušci i běžní návštěvníci se tady mohou procházet po přírodní žule se speciálním vzorkem.
Sankt Kjelds Plads: Parkem proti klimatickým změnám
Města jsou z velké části příčinou klimatické krize. Jejich povrchy často odrážejí teplo a kvůli tomu se podílí na proměně životního prostředí. S tím se snaží v Kodani bojovat krajinářské studio SLA. Sankt Kjelds Plads je středobodem nové kodaňské klimatické čtvrti Klimakvarter Østerbro a nedávná přestavba náměstí má za cíl vyřešit tři hlavní problémy: vedra, povodně a snižování biodiverzity. Podle spoluzakladatele ateliéru SLA Rasmuse Astrupa bude v Kodani za pár desítek let podobné klima jako v Barceloně, takže je potřeba, aby vznikalo čím dál více podobných míst.
„Města jsou v dnešní době navržena dost hloupě, takže vytvářejí nové problémy. Zato příroda je chytrá, takže je potřeba proměnit města tak, aby byla ekologičtější,“ říká Rasmus Astrup. Hlavním přínosem nového náměstí jsou proto zelené plochy. Dříve tu nebyla skoro žádná příroda, pouze kruhový objezd a silnice. Teď Sankt Kjelds Plads připomíná malou džungli. Doprava je omezená, vznikly nové cyklostezky a hlavní roli zde hraje příroda. Je tu spousta nových stromů i rostlinných a živočišných druhů. Zelené oázy snižují vedra ve městě a zároveň slouží jako místa pro udržení vody v krajině. Nestéká tak do přeplněných kanálů a omezuje vznik povodní.
V parčíku tak na Sankt Kjelds Plads také zůstávají i mrtvé stromy – ty jsou totiž nezbytné pro život hmyzu. Současně ale mohou sloužit jako přírodní prolézačky pro děti. Na náměstí se tak dá sportovat, posedávat na lavičkách nebo objevovat divokou přírodu.
Berczy Park: Místo pro rekreaci psů, dětí i byznysmenů
Berczy Park propojuje staré město a finanční čtvrť Toronta. Pohybují se tu různé skupiny lidí, kteří mají odlišné potřeby – obchodníci, rodiny s dětmi nebo pejskaři. Město proto potřebovalo změnit podobu náměstí, aby více odpovídalo všem jejich požadavkům. Za revitalizací stojí krajinářské studio Claude Cormiér + Associés, které Berczy Park rozdělilo do tří zón. Najdeme zde zelenou plochu pro rekreaci a volnočasové aktivity, kde děti mohou volně pobíhat a dospělí cvičit, číst si nebo jen tak odpočívat. Pejskaři zase ocení zahradu, kde mohou venčit svá zvířata. To vše doplňuje prostor pro setkávání. Všechny tři části náměstí propojuje psí fontána, která se stává hlavní atrakcí. Tvoří ji 27 soch psů, které chrlí vodu.
Celkový vzhled náměstí se odvíjí od jeho trojúhelníkového tvaru. Stezky diagonálně propojují jeho okraje a park lemují silnice. Výraznou součástí náměstí je také torontská Flatiron Building s murálem.