Lovte stromy jako pokémony s aplikací Tree Check

Autor:
Nadace Partnerství - tisková zpráva

Květnové dny lákají k procházkám, které si můžeme zpříjemnit posezením pod rozkvetlými stromy. Díky nové mobilní aplikaci Tree Check můžeme navíc o stromu, pod nímž se nacházíme, zjistit mnohem více. Aplikace díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu se jedná. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. Díky tomu uživateli řekne, kolik tento strom v létě vypaří vody, jak velký stín díky své listové ploše poskytuje a jak moc tedy ochlazuje okolní prostředí. Aplikaci je možné zdarma stáhnout na Google Play či App Store.

Navštívené stromy si mohou uživatelé přidávat do mapy, nebo si z nich vytvořit vlastní „herbář“. V aplikaci pak sbírají body za návštěvy nových stromů, opakované návštěvy i jejich zalévání. Po nasbírání určitého počtu bodů se jim za odměnu otevřou příběhy o stromech.

„Díky aplikaci chceme lidem přiblížit důležitou roli stromů ve městech. Stromy totiž představují jednu z nejefektivnějších cest k ochlazení ve veřejném prostoru v parných letních dnech,“ říká Martin Ander z Nadace Partnerství, která se spolu s dalšími organizacemi na vývoji aplikace podílela. Měření termokamerami podle něj prokazuje, že se povrchy nestíněných silnic a chodníků rozpalují mnohdy až na 50 °C, oproti tomu v parcích nebo ulicích stíněných budovami a zelení je povrchová teplota výrazně nižší než teplota vzduchu. Za tímto chladicím účinkem stojí jednak stínění korunou s listy, jednak vypařování vody z listů a půdy okolo stromu.

„Čím větší korunu a listovou plochu strom má, tím víc vody dokáže v horkých dnech odpařit i víc stíní. Rozdíly jsou pak i mezi jednotlivými druhy stromu a záleží i na jejich stáří. Například taková dospělá bříza odpaří 70 litrů vody za den, v tropických dnech to může být až 400 litrů,“ uvádí Martin Ander. Díky vhodnému umístění stromů či parků tak můžeme ovlivňovat teplotu v okolí domu, v ulici či celém městském bloku.

Mobilní aplikace Tree Check App vznikla zejména pro laickou veřejnost. Úředníkům, správcům zeleně či projektantům by měl naopak usnadnit práci softwarový nástroj Tree Check PRO umožňující plánování veřejných ploch s ohledem na to, kde a jaké stromy pomohou nejvíce chladit. „K jeho výhodám patří možnost modelovat ochlazovací funkci stromů v čase. Počítá s postupným růstem stromů a posilováním jejich přínosů, a tak může efektivně vyhodnotit předpokládaný dopad připravovaných investic na mikroklima ve městě,” dodává v závěru Jaroslav Kolařík z firmy SAFE TREES, která software vyvíjí.

Více o aplikaci Tree Check na https://www.lifetreecheck.eu/TreeCheckApp.

150 150 Lovte stromy jako pokémony s aplikací Tree Check 2022-11-01