Biodiverzitní a biosolární zelené střechy – trendy a synergie

Rubrika
SEMINÁŘ
Datum akce:
11. 12. 2024
Čas konání akce:
13:00
Místo konání:
Střední odborná škola Jarov – aula, Učňovská 100/1, 190 00 Praha 9
Pořadatel:
azsf
Webové stránky akce:
https://www.azsf.cz/

11. prosince 2024, 13.00 – 16:00
Střední odborná škola Jarov – aula, Učňovská 100/1, 190 00 Praha 9


Jak mohou zelené střechy přispět k udržitelnému rozvoji a adaptaci na klimatické změny? Seminář „Zelené střechy – trendy a synergie“ propojuje nejnovější poznatky z oblasti biodiverzity, technologie a udržitelné výstavby. Zelené střechy mají pozitivní dopady nejen na obyvatele dané budovy, ale i širší veřejnost a přispívají k celkovému zlepšení kvality městského prostředí, což lez vyjádřit i jejich komplexním ekonomickým hodnocením. Zvláštní pozornost bude na semináři věnována dvěma oblastem – jak pomocí zelených střech podpořit biodiverzitu v sídlech  a možnostem kombinace vegetace na střechách s fotovoltaikou. Účastníci obdrží nově vydané tištěné publikace „Biodiverzitní zelené střechy“ a „Biosolární zelené střechy“.
Seminář je určen pro politickou reprezentaci, investory, projektanty a realizátory zelených střech. Uvítáme i pedagogy a studenty. Cílem semináře je podpořit kvalitu a udržitelnost zelených střech budovaných v České republice.
Pojďme společně objevovat, jak může Praha díky zeleným střechám v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie přispět k udržitelnému rozvoji! 

Proč se zúčastnit
•    Dozvíte se o nejnovějších trendech a technologiích v oblasti zelených střech.
•    Získáte praktické informace o realizaci biodiverzitních a biosolárních střech.
•    Inspirujete se příklady dobré praxe z ČR i zahraničí.

Program semináře:
12:30-13:00 prezence
13:00-14:15  I. přednáškový blok
14:15-14:45 coffee break
14:45-16:00 II. přednáškový blok

Témata:
Benefity zelených střech a jejich ekonomické hodnocení

Biodiverzitní zelené střechy

  •     krize biodiverzity a její příčiny
  •     potenciál zelených střech pro biodiverzitu
  •     biodiverzitní střechy…aneb sukcesí k pestrosti
  •     faktory podporující biodiverzitu na zelených střechách
  •     zásady pro tvorbu biodiverzitních střech

    
Biosolární zelené střechy

  •     způsoby kombinace solárních technologií a zeleně na budově
  •     biosolární střechy
  •     navrhování a realizace biosolárních střech
  •     údržba biosolárních střech

Přednášející:
Ing. Jan Macháč, Ph.D. – člen výzkumného týmu Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku působícího při Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Dlouhodobě se věnuje problematice adaptačních opatření a jejich celospolečenských přínosů z ekonomického,sociálního a environmentálního pohledu. 
doc. Ing. Michal Knapp, Ph.D. – Fakulta životního prostředí ČZU, katedra ekologie, ekologie hmyzu, hlavní řešitel projektu  Biodiverzitní zelené střechy pro podporu hmyzích a rostlinných společenstev (TAČR 2024-2026)
Ing. Eduard Chvosta – zástupce ředitele pro zahradnické obory, Střední odborná škola Jarov, zahradník, pedagog, botanik. Více než čtvrt století působení v Botanické zahradě v Praze v Tróji a na Střední odborné škole Malešicích, na ČZU, ZOO Praha.
Ing. Pavel Dostal – předseda Rady Asociace zelených střech a fasád, vicepresident European Federation of Green Roof and Living Wall Associations. Jednatel společnosti GreenVille service s.r.o., partner projektu Biodiverzitní zelené střechy pro podporu hmyzích a rostlinných společenstev. 
Ing. Jiří Mrtka, Ph.D. – místopředseda Rady Asociace zelených střech a fasád, jednatel společnosti EKROST s.r.o., třináctileté zkušenosti s realizací zelených střech

Registrace a informace:
Vložné: 450 Kč včetně DPH
Kapacita semináře je omezená. REGISTRACE do 1. 12. 2024.

150 150 Biodiverzitní a biosolární zelené střechy – trendy a synergie 2024-11-12