Pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem. Výzva oživit historické prostory, vrátit jim původní ...

2018

zamek dolni brezany

Zámecký park v Dolních Břežanech

Pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem. Výzva oživit historické prostory, vrátit jim původní hodnotu a obohatit je o prvky moderní soudobé architektury. Obnovení odkazu původních zahrad a parku.

Hotel Clara Futura je umístěn do historické budovy arcibiskupského zámku, stojícího v zámeckém parku. Původní měšťanská tvrz z počátku 14. století, zásadně přestavěná v renesanční době, doznala později dalších úprav raně barokní éry.

V budově zámeckého objetu jsou umístěny všechny funkce hotelu. Unikátní prostor bývalého nádvoří zámku byl zastřešen vloženou skleněnou subtilní “stanovou” střechou, umístěnou nad úroveň korunní římsy. Toto řešení umožnilo využít unikátní prostor nádvoří jako hotelové lobby s recepcí, lobby barem, společenským prostorem, navazujícím na restauraci hotelu. Restaurace má kapacitu 80 míst a díky interiérovému návrhu nabízí menší či větší prostory s různým charakterem prostředí. Je přímo propojena s terasou se zahrádkou, navazující na obnovený zámecký park. Otevřené ochozy kolem atria hotelu jsou hlavní přístupové komunikace k pokojům. Nový skleněný panoramatický výtah, vložený do atria propojuje jednotlivé úrovně a nenarušuje stávající historické konstrukce zámku.

Celkem disponuje hotel čtyřiceti pokoji různého standardu. Nejvýznamnější pokoje jsou svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami původní zámecké kaple. Dále pak arcibiskupský apartmán a salónek s původním malovaným stropem.

Nová zahrada je dělena na dvě části. Menší meditativní zahrada se stupňovitými ochozy pro sezení je umístěna v sevřeném prostoru  parku. Forma hlavní zahrady potvrzuje hlavní osu zámku. Je přirozeně spojena s velkou zámeckou oborou.

150 150 Zámecký park v Dolních Břežanech 2024-02-23
Typ
Parky
Místo
zamek dolni brezany
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Mikoláš Vavřín - krajinářský architekt, Olga Kostřížová, Pavel Lesenský, Jakub Koníř
Realizace
2018
Investor
Arcibiskupství pražské
Zhotovitel
Starkon a. s.
Další
návrh interiéru: Mimolimit s.r.o. Bára Škorpilová, projektant: AED project a.s.
Vložil
Jakub Koníř 3. 3. 2021