Umělecké pojetí výdechu z tunelu Blanka vedlo k revitalizaci okolního prostoru a jeho proměnu na odpočinkovou zónu a venkovní workoutové hřiště.

2020

Nad Královskou oborou, Praha 7 – Bubeneč

Výdech z tunelu Blanka na Letné / Eccentric Gravity: Heraldic

Federico Díaz Studio

Výdechy z tunelu Blanka rozmístěné po různých částech Prahy 6 a 7 jsou nutné pro odvod zplodin, představují ale zároveň razantní zásah do městské krajiny. Výdech, který upravil česko-argentinský umělec Federico Díaz v rámci svého dlouhodobého projektu Eccentric Gravity, je vysoký přes dvacet metrů a v průměru je devět metrů široký.

S nápadem výtvarného pojednání výdechu přišla místní občanská iniciativa. Rozměrný šedý válec podle nich lákal k pokreslení graffiti, a tak vypsali uměleckou soutěž. Studio Federico Díaz navrhlo výdech obložit betonovými prvky s vyrývaným reliéfem. Pomocí naprogramovaného průmyslového robota ABB bylo vytvořeno 176 betonových dílců – každý z nich měří 2,5 × 1,4 m a váží přes jednu tunu. Robot vyrýval pomocí pěti různých nástrojů vzory inspirované grafickými silami. Jako forma byla použita směs písku a oleje, která je recyklovatelná a byla tedy využívána opakovaně.

V rámci úpravy výdechu byla provedena i revitalizace okolního prostoru na rohu ulic Nad Královskou oborou a U Sparty o výměře cca 1000 m2. Vznikla zde oddechová zóna s lavičkami a workoutové hřiště. Celá plocha má mlatový povrch, aby snesla plánované zatížení. Koridor Buštěhradské dráhy byl nově oplocen a opatřen popínavými rostlinami.  Bezprostřední okolí výdechu doplnilo schodiště určené k sezení či k pořádání performancí.

Tato původně nevzhledná technická stavba tak byla povýšena na umělecké dílo, podobně jako oceňovaný výdech s černobílou mozaikou Zdeňka Sýkory v Letenských sadech. Další z výdechů (na rohu ulic Nad Octárnou a U laboratoře), na který byla vypsána soutěž ve stejné době a který měl být ozeleněn podle návrhu ateliéru M1 architekti, bohužel nebyl upraven.

 

Autor článku:  Kateřina Tobišková

150 150 Výdech z tunelu Blanka na Letné / Eccentric Gravity: Heraldic 2022-08-25
Typ
Veřejná prostranství
Místo
Nad Královskou oborou, Praha 7 – Bubeneč
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Filip Dubský, Aleš Hvízdal, Lukáš Kalivoda, Daniel Marko, Dmitrij Nikitin, Jan Paclt, Jakub Petr, Petr Pufler, Arťom Zavorochin
Rozloha v m2
1200
Realizace
2020
Náklady v Kč
36 000 000
Investor
Hlavní město Praha