Dlouhodobým záměrem ornitologů bylo vytvořit kvalitní mokřad, který bude periodicky zaplavován vodou a bude vytvářet široké spektrum životních podmínek pro rostliny a živočichy vázané na vodu. Cílem bylo zejména zajistit optimální podmínky pro pobyt i hnízdění vodního ptactva.
Úpravy přírodního parku byly prováděny postupně, v několika etapách. V současném stavu je na lokalitě o rozloze 76 ha obnoven systém 3 km zavlažovacích kanálů, systém napouštěcích a regulačních hradítek a opravená hlavní stavidla na řece Metuji. Bylo vytvořeno 20 menších tůní a soustava větších tůní v lokalitě Slavíkovský ptačník. Pro návštěvníky byla zřízena okružní naučná stezka, na ní je umístěna krytá pozorovatelna a odpočívadla.
Počet obyvatel mokřadu se stále rozrůstá. V ptačím parku bylo zaznamenáno 186 druhů ptáků. Narostl počet pozorovaných druhů obojživelníků a vodního hmyzu. Na údržbě ploch se podílí i pastva divokých koní – exmoorských pony a praturů. Na režim zadržování vody má pozitivní vliv aktivita bobra evropského, který tu také našel vhodné podmínky k životu.
Lokalita plní osvětovou funkci, je udržována i s podporou veřejnosti a s účastí dobrovolníků. Další pozemky vhodné k rozšíření ptačího parku byly získány od města Jaroměře nebo jsou předjednané k vykoupení.