Mezi šedivými zdmi novostaveb zářivě svítí sgrafitti s nápisem Park Sadová. Za ním se ukrývá jiný svět. Jen lehce ochočený kus divoké přírody, která se nerušeně vyvinula v místě bývalých zahrad. Šetrně, s maximálním zachováním vzrostlých stromů, bylo do vymezené plochy vloženo dětské hřiště, ohniště a vyhlídková věž. Několik laviček, pár pěšin... Dočasný park, který vznikl díky místním obyvatelům a participativnímu rozpočtu.

Park Sadová vymyslela obyvatelka Sadové, Martina Blahová. Přihlásila jej s kamarády do participativního rozpočtu a uspěla. Před realizací ale přišla snaha o přesun parku na jinou lokalitu, protože se zde začala plánovat také výstavba. Tou dobou se náhodně setkali s krajinářskou architektkou Jitkou Vágnerovou a nakonec se jim projekt podařilo upravit tak, že mohl být realizován v původně zamýšlené lokalitě. Cílem bylo zachovat cenné hodnoty městské divočiny, vzrostlé stromy, divoké keře. Realizace parku byla tvůrčím procesem, kdy se za ušetřené peníze podařilo zrealizovat hned několik věcí navíc.

Protože je Sadová lokalitou rodin s malými dětmi, srdce parku tvoří dětské hřiště s prvky již pro děti od 18 měsíců. Pro setkávání obyvatel Sadové je v zadní části parku ohniště s krásným výhledem na celé Brno. Čítárna je vlastně tichou téměř lesní stezkou s lavičkami pro ty, kteří si chtějí chvíli odpočinout.

Park je tu s největší pravděpodobností dočasně, pokračuje snaha o intenzivní zástavbu. Dočasnost byla podmínkou vůbec realizace parku. I proto jsou zvoleny herní prvky, které půjdou snadno demontovat a případně přesunout, pomíjivé materiály, řešení blízké přírodě. Stále však věříme, že se alespoň kousek této zeleně podaří zachovat déle, než pár let.

150 150 Park Sadová 2024-03-05
Typ
Parky
Místo
Sadová 252, Sadová, Brno-Královo Pole
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Martina Blahová, Jiří Dvořák
Rozloha v m2
5 500
Projekt
2018–2019
Realizace
2020
Investor
Město Brno - participativní rozpočet
Zhotovitel
Kavyl s.r.o, Hras s. r. o.
Vložil
Jitka Vágnerová 16. 12. 2020