Území parku je vymezeno obvodovou zelení, tvořenou vzrůstnými stromy a souvislými keřovými skupinami. Vnitřně se park člení na část pobytovou, kam jsou umísťovány herní prvky, a část přírodní s jezírkem a květnatými loukami. Vodní nádrž tvoří kompoziční těžiště celého parku, k ní směřují pohledy z křižovatek, cest či nástupních míst. Uvnitř parku proto rostou jen solitérní dřeviny. Lávka procházející přes jezírko je umístěna ve směru přirozené pěší trasy. Vyhlídkový altán v nejvyšším místě parku je natočen ve směru výhledu do volné krajiny, pohledová osa směřuje přes vodní nádrž na věž kostela v Troubsku a odkazuje tím na dávné principy krajinných kompozic.
Vodní nádrž byla od počátku zamýšlena jako pilotní projekt pro využívání srážek. Napájena je vodou jímanou ze střech věžových panelových domů, která je přiváděna podzemním potrubím, přecházejícím v posledním úseku v otevřené koryto. Projekt byl komplikován faktem, že území protíná těleso kolektoru i další inženýrské sítě. Při stálé provozní hladině činí objem zadržované vody 630 m³, během přívalových srážek může dosáhnout až 890 m³ – je to tedy zároveň nádrž retenční. Přitom funguje na principech přírodního biotopu – bez umělé filtrace, zato je věnována pozornost i složce živočišné.
Pro výsadbu ve vyprahlých podmínkách Kamenného Vrchu byly vybrány odolné a především suchovzdorné dřeviny. Jsou to druhy různého geografického původu, celkový přírodně působící charakter parku je však dodržen – z výsadeb byly vyloučeny všechny nápadně atypické zahradní formy. V parku byly provedeny rozsáhlé navážky a modelace terénu, využívající přebytky zeminy z výkopu nádrže, ale i ze stavby sportovního centra v sousedství. Tento na živiny chudší substrát plánovitě pokrývá plochy předurčené pro květnaté louky.
Park pod Plachtami kromě Ceny děkana v soutěži Park roku 2014 následně získal “Ocenění za spojení ekologického přístupu k řešení retence a akumulace srážkové vody se společenskými funkcemi veřejné zeleně na sídlišti” v soutěži Park desetiletí.