Park Otmara Vaňorného, součást prstence historických parků přiléhajících k historickému centru Vysokého Mýta a zahrnutý do Městské památkové zóny, byl před zahájením revitalizace v zanedbaném stavu, jak z hlediska zeleně, tak vybavenosti. Návrh revitalizace zahrnoval dendrologický, archivní a historický průzkum a konzultace s památkáři. Vymezuje úpravy zeleně, změny povrchů a trasování cest, doplnění mobiliáře, vodního prvku a centrálního zahloubeného rondelu v místě původního vodního prvku.
Historie místa
Patrně první zahradní úpravy této lokality souvisely se stavbou novogotické reálné školy v roce 1855, kdy byl odstraněn krátký úsek městské hradby, a následně se stavbou budovy gymnázia v roce 1882. Na plánu města z roku 1882 je viditelná neformální parková úprava mezi těmito dvěma budovami. Později prostor fungoval jako dvě samostatné školní zahrady, patrně s didaktickou i užitkovou funkcí. Kolem roku 1952 vznikla další parková úprava spojením těchto dvou zahrad. V centru tehdy přibyl vodní prvek v podobě kašny, jejíž okolí bylo osazeno lavičkami a skalkou. Postupem času byl park zahuštěn chaotickou výsadbou dřevin, a v roce 1990 byla kašna nahrazena vodním střikem na betonovém podstavci.
Stav před obnovou
Stav tohoto prostoru před obnovou již neodpovídal soudobým požadavkům na kvalitu veřejného prostoru tohoto významu. Hlavní problémy byly: jednostranné funkční využití plochy (průchozí trakt), vyšlapané cesty v trávníku, absence kvetoucích rostlin, stísněný a tmavý prostor, nedostatek kvalitního mobiliáře, snížená estetická hodnota části s vodním prvkem („veřejné WC“), zánik vizuálních vazeb vlivem nevhodně vysazených dřevin a nevhodný povrch hlavní cesty (asfalt versus památková zóna).
Cíle navržené obnovy
Cílem navržené obnovy bylo stabilizovat plochu v rámci systému městské zeleně, dosáhnout funkčního rozdělení prostoru na klidovou a aktivní část, zobytnit a zatraktivnit prostor, zachovat hodnotné stávající dřeviny a doplnit nové zajímavé druhy (podsadba, nová generace, využití autentických dřevin z doby založení parku). Obnova také zahrnovala vnesení barevnosti a sezónní proměnlivosti (trvalky, jarní cibuloviny, kvetoucí keře).
Stavební a technické prvky
Z hlediska stavebních a technických prvků byla použita kvalitní materiálová řešení (povrchy cest, mobiliář). V rámci revitalizace byl do historického prostředí zakomponován zahloubený posedový rondel, čímž vznikl atraktivní prostor pro žáky gymnázia, základní školy i obyvatele všech věkových kategorií. Součástí tohoto rondelu je cortenový vodní prvek.