Návrh úprav nábřeží romantické říčky Loučné v historickém centru Litomyšle spojuje město, přírodu, umění a potřeby obyvatel vzešlé z participativního procesu. Finalista České ceny za architekturu 2018 Vítez v kategorii urbanismus Národní ceny za architekturu 2019 XXVI. ročníku Grand Prix Architektů Big SEE Architecture Award 2019 Landscape Architecture Europe

2016–2017

Vodní valy, Litomyšl

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli

Úprava nábřeží říčky Loučné v centru Litomyšle navazuje na úsek, upravený již dříve AP atelierem. Návrh stojí na koncepci obnovy a propojení čtyř různých městských prostorů – nábřeží, břehů řeky, parku a ulice – do jednoho funkčního celku.
Na nábřeží vzniká městská promenáda pod stromy, určená pro odpočinek, setkávání a hry. Její součástí je sochařsky ztvárněné dětské hřiště s hudebními motivy. Nábřeží je lemováno nízkou zídkou z probarvovaného betonu, vytvářející hranici mezi městem a přírodními břehy řeky. Ty jsou zachovány ve své divokosti a zpřístupněny pouze na vybraných místech lehkými pozorovatelnami ptáků a ryb. Řeka Loučná je přemostěna zavěšenou pěší lávkou. Ta je, stejně jako pozorovatelny, navržena jako transparentní ocelová struktura, co nejméně zasahující do přírodního okolí. Park u Smetanova domu je upraven na prosluněnou pobytovou louku. Obnovena je ladem ležící zahrádka restaurace, která je nově doplněna o ocelový pavilon se zelenou střechou. Ulice Vodní valy je vydlážděna do roviny a dopravně zklidněna.

150 150 Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli 2024-02-24
Typ
Parky
Místo
Vodní valy, Litomyšl
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Markéta Poláčková, Mojmír Pukl, Daniela Vaníčková
Web
www.rusinafrei.cz, www.partero.cz
Rozloha v m2
30 000
Projekt
2013–2015
Realizace
2016–2017
Náklady v Kč
30 000 000
Investor
Město Litomyšl a Nadace Proměny Karla Komárka
Zhotovitel
Eurovia + Vykrut
Další
Sochařské řešení - Pavla Sceranková, Dušan Zahoranský; Spoluautor lávky - Petr Tej
Vložil
Martin Rusina 21. 1. 2021