Lávka přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna se nachází na pěší cestě ze vsi na hřbitov. Je zasazena do pozoruhodného přírodního kontextu, který do určité míry nahrazuje urbanizovaný veřejný prostor v obci. Krajina v okolí Vrapic je geologicky velmi zajímavá, nachází se zde například naleziště zkamenělých žraločích zubů. Louka v okolí lávky bývá často zaplavována a krajina v bezprostředním okolí lávky je charakteristická jak soustavnými lidskými zásahy, tak relativní divokostí, určenou neustálými změnami díky povodním

2019

Kladno, Vrapice

Lávka přes Dřetovický potok

Aoc architekti, Ondřej Císler, Kloknerův ústav ČVUT v Praze, Petr Tej

Lávka je koncipována ve vyšším smyslu jako magický portál mezi světem živým a mrtvých, či jako numinózní objekt z Vesmírné odysey. Je provedena z vysokopevnostního mrazuvzdorného UHPC betonu třídy C110/130 s rozptýlenou výztuží. Unikátní architektonický návrh zkoumá hranice lehkosti a subtilnosti pěší lávky, výtvarně je založen na uhrančivosti černého, technologicky extrémně vyspělého materiálu. Konstrukční řešení na rozpon 10 metrů se vzepětím 0,4 metru vhodně využívá dvojí zakřivení geometrie lávky, stabilizuje konstrukci v obou stěžejních směrech a umožňuje jednoduché zavětrování zábradlí lávky. Příčný profil lávky má šířku 1,5 metru. Objem spotřebovaného materiálu je 1,4 metrů krychlových, váha lávky je cca 3,5 tuny. Během ověřování vlastností konstrukce a technologie odlévání byl vytvořen prototyp, který byl podroben zátěžovým zkouškám.

Materiál je probarvený ve hmotě, povrchově patinovaný leptáním a v klíčových detailech ručně dobrušovaný. Do protipostavení k lávce je umístěna socha „Strážce“ z dílny sochaře prof. Jana Hendrycha. Profesor Hendrych je mimojiné předním odborníkem na barokní sochu umístěnou v kontextu mostu a krajiny a její plastické modelace. Socha vychází z původních barokních předobrazů (např. Jan Nepomucký), umísťovaných do komponované krajiny a doplňuje celkovou prostorovou kompozici mostu. Stěžejním kompozičním tématem je zde také koncepce mostu jako soklu či prostorového kontextu pro sochu. Socha je provedena z materiálu analogického k materiálu mostu.

Použita autorská zpráva doplněna o redakční perex, zveřejněno s podporou/laskavým svolením E-ARCH https://www.earch.cz/

150 150 Lávka přes Dřetovický potok 2023-01-09
Typ
Krajina a voda
Místo
Kladno, Vrapice
Autor
Aoc architekti, Ondřej Císler, Kloknerův ústav ČVUT v Praze, Petr Tej
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Jan Hendrych, Jiří Kolísko
Rozloha v m2
20
Realizace
2019
Náklady v Kč
700 000
Investor
Statutární město Kladno
Zhotovitel
KŠ Prefa
Další
v roce 2019 mezi šesti finalisty soutěže Česká cena za architekturu