V základním členění – kompoziční objekt – úsek – oddělení – skupina – prvek je kompozičním objektem celé lokální biocentrum, kompoziční úseky jsou tvořeny stávajícím lesoparkem v okolí kaple sv. Rocha, řešeným územím a porosty na západně orientovaných svazích.
Základním kompozičním propojením řešeného území a stávajícího lesoparku má být pohledová vazba mezi boční stranou kaple sv. Rocha a dřevěným křížem umístěným v horní části navazujícího svahu.
Pohledovou vazbu v prostoru zdůrazňuje hlavní alej nově navrhovaného kompozičního úseku, jejíž osa vychází z půdorysného tvaru kaple sv. Rocha jako kolmice na osu stavby.
Tato hlavní podélná osa tvořená alejí je pak v půdorysu proložena kolmo příčnou alejí tak, aby byl i v půdorysu vytvořen kříž. V místě křížení obou alejí vzniká centrální kruhový prostor, jehož dominantou je výše zmiňovaný dřevěný kříž.
Za použití domácích a stanovištně odpovídajících druhů dřevin je tak navržen komponovaný celek, který má jako součást ÚSES napomoci zvýšení ekologické stability krajiny, a zároveň může sloužit ke krátkodobé rekreaci místním občanům či návštěvníkům.
Poukazuje na typické, zároveň však ohrožené lesostepní lokality jižní Moravy. Střídáním zapojených, rozvolněných porostů a otevřených ploch se vytváří prostředí pro množství rostlinných i živočišných druhů. Obnažením kolmé stěny ve sprašovém podloží a vytvořením technických prvků z přírodních materiálů (gabionové zídky, herní prvky z odumřelých kmenů a větví, kamenů apod.) jsou nabídnuty biotopy pro různé další druhy živočichů. Zachováním vinice a doplněním o sad ovocných dřevin jsou podpořeny i specifické ekosystémy charakteristické pro drobnou držbu v okolní krajině.
Centrální dispozice kříže, vertikální dominanta dřevěného kříže, dálkové pohledy i rostlinný detail v sobě mohou nést i duchovní význam.