Krafferova zahrada je poslední velkou zahradou v historickém centru Jindřichova Hradce. Inspirativní místo, kterým kráčela historie, skrývá barokní zahradu, prvorepublikové zahradnictví i otisk minulého režimu. Projekt její obnovy je organickým multioborovým procesem bez přesně daných limitů, ale s jasným cílem. Vytvořit živý otevřený prostor pro lidi, ve kterém se potkává současnost s historií.

2021 - daleká budoucnost

Pražská 1286, 377 01 Jindřichův Hradec

Krafferova zahrada

Krafferova zahrada se nachází v samotném centru Jindřichova Hradce. Její historie sahá do poloviny 18. století, kdy zde existovala nádherná barokní zahrada hraběnky Černínové navazující na její příměstské sídlo. Po velkém požáru města byla zahrada zničena a k obnově nikdy nedošlo. V polovině 19. století ji získal Ignác Kraffer a jeho rodina zde provozovala vyhlášené zahradnictví víc než sto let. Druhá polovina 20. století znamenala pro zahradu období úpadku a totální devastace areálu. Zahradnictví bylo rodině odebráno, vznikly v něm dva obrovské vytápěné skleníky a v 80. letech byl vybydlený areál opuštěn. Po roce 2004 zahrada fungovala jako trvalková školka.

Proces obnovy a oživení Krafferovy zahrady začal v roce 2021 a neustále pokračuje.  Základ tvoří zachovaná barokní kompozice, která byla očištěna a jsou do ní vkládány jednotlivé funkce. Největší část zahrady je veřejnou ukázkovou zahradou. Nachází se zde zeleninová zahrada, partie s ovocnými stromy, louka nebo velký pobytový trávník. To všechno je doplněné trvalkovými výsadbami. V zahradě se květiny také pěstují a velká část produkčních ploch je věnovaná květinám k řezu. Ruku v ruce s obnovou zahrady jde i rekonstrukce objektů bývalého zahradnictví. Ve stopách původních budov vzniká nové zázemí, dílna a skleníky. Velký důraz je kladen na zachování genia loci a drobného měřítka. Zahrada je vnímaná jako nikdy nekončící proces přeměny.

Krafferova zahrada je certifikovanou Přírodní zahradou. Celý prostor je přístupný veřejnosti, takže se každý může podívat zahradníkům rovnou do kuchyně.

150 150 Krafferova zahrada 2024-02-20
Typ
Omezeně přístupné
Místo
Pražská 1286, 377 01 Jindřichův Hradec
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Ing. arch. Matěj Šebek
Web
www.krafferovazahrada.cz
Rozloha v m2
6 500 m2
Projekt
2021 - 2022
Realizace
2021 - daleká budoucnost
Náklady v Kč
zatím proinvestováno 3 000 000
Investor
Krafferova zahrada z.s. a Atelier Za Mák s.r.o.
Zhotovitel
Atelier Za Mák s.r.o.
Vložil
Krafferova zahrada z.s. 6. 2. 2023