Park v Čakovicích dostal novou moderní podobu. Na první pohled zaujmou netradiční záhony, autorský vodní prvek s kolísající hladinou, zeď s chytrým nanonátěrem, která sama rozkládá emise a sad okrasných jabloní odkazující k památce Mistra Jana Husa.

2019–2020

Praha Čakovice, ul. Ke Stadionu

Husův park v Praze – Čakovicích

Husův park leží na dně bývalého rybníka na středu původní návsi Čakovic.

Uprostřed parku se pak rozvíjí příběh Mistra Jana Husa, který byl upálen na hranici dne 6. 7. 1415. A právě 6 x 7 řad okrasných jabloní je vysazeno za zády Mistrovy sochy. Na podzim jabloně vzplanou svými červenými plody a tento oheň je symbolicky uhašen ve vodní hladině na konci parku – vodní prvek připomíná tmavou barvou dno bývalého rybníka a je v něm také vyjevena Husova Pravda vítězí. Ta se zjevuje jednou za čas, když ustoupí hladina vody a můžeme si přečíst druhou část celého citátu. Tmavé dlažby cest symbolizují taktéž dno bývalého rybníka a spolu s atypickým mobiliářem tmavě šedých betonových sedacích prvků vnášejí do parku jasné linie. Sedací prvky jsou navrženy ve formě solitérních sedáků nebo zahnutých lavic .

Cihlová reliéfní zeď nad hladinou vodního prvku je opatřena nano nátěrem, který je českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy.

Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo tu najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku a osvěžení u vody přijde v létě vhod asi úplně každému. Mlatový plac je navržen tak, aby se zde mohly konat i menší společenské akce, trhy, setkání, představení a výstavy. Svou polohou v centru města se tyto aktivity zrovna nabízejí a v parku je proto umístěno i WC, pítko a přípojný elektrobod. Široké dřevěné schodiště nad tímto pláckem umožní sledovat dění kolem vodního prvku nebo právě i nějaké představení a aktivity, které se zde mohou odehrávat.

Výrazné trvalkové záhony lemované promenádou s lavičkami jsou navrženy tak, aby se proměňovaly již od jara až do pozdního podzimu.

Celý park je nově osvětlen, kromě moderních stožárových svítidel jsou použity i zemní svítidla do korun stromů.

150 150 Husův park v Praze – Čakovicích 2024-03-28
Typ
Parky
Místo
Praha Čakovice, ul. Ke Stadionu
Informace o přístupnosti
volně přístupný
Spolupráce
Matěj Hájek (zeď), XTOPIX (vodní prvek)
Web
http://www.land05.cz/cs
Rozloha v m2
7 500 m²
Projekt
2015–2018
Realizace
2019–2020
Investor
MČ Praha - Čakovice