Modrozelená infrastruktura v praxi, Praha 2025
- Rubrika
- SEMINÁŘ
- Datum akce:
- 24. 04. 2025
- Čas konání akce:
- 9:30
- Místo konání:
- Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské nám. 833/31, 110 00 Praha 1
- Pořadatel:
- szuz
- Webové stránky akce:
- https://www.szuz.cz/
Kdy: 24. dubna 2025
Kde: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské nám. 833/31, 110 00 Praha 1
(vstup průjezdem z Václavského náměstí přes dvůr – dvorní objekt)
Vložné: (zahrnuje odborný program semináře, jednoduchý oběd a coffeebreak)
2 350 Kč + 21 % DPH (při přihlášce 3 a více účastníků z jedné organizace sleva 10 %)
2 115 Kč + 21 % DPH – člen České komory architektů
1 690 Kč + 21 % DPH – člen SZÚZ
REGISTRACE počet míst je omezen, přihlašovat se je možné do 15. dubna 2025
Seminář je zařazen do systému celoživotního vzdělávání České komory architektů.
Anotace:
Jaké přírodě blízké systémy pro výsadbu stromů a hospodaření s dešťovou vodou jsou dnes k dispozici?
Jak je správně aplikovat v městském prostředí, aby nám a našim městům poskytly maximální pozitivní účinek, byly cost-efektivní a zároveň zohlednily potřeby stromů, nároky na hospodaření s dešťovou vodou a vyšly vstříc normám pro dopravní zatížení?
Přednášející:
MSc. Martin Vysoký vás uvede do této živé problematiky formou krátkého průřezu více než 20ti-leté praxe aplikace těchto systémů ve Švédsku, v zemi, kde se tento přístup stal již běžnou součástí stavebního průmyslu a jehož modely se staly fenomény nejen ve Švédsku, ale i v celosvětovém měřítku.
Obsah:
- Seminář vás podrobněji seznámí se základními principy pro úspěšnou aplikaci systémů MZI při rekonstrukcích a stavbě ulic a jiných veřejných prostranství.
- Zjistíte, jakým výzvám v současnosti města čelí a jak se s nimi lze celistvě vypořádat, jaké nároky si obecně města stanovují a jak z nich vycházejí projektanti při tvorbě a dimenzování těchto systémů (např. pro návrhové srážky a sucha).
- Seznámíte se s nejčastěji používanými pozemními konstrukcemi pro městské prostředí (jako např. s výsadbou stromu mezi zpevněnými plochami, dešťovými záhony, propustnými/nepropustnými zpevněnými plochami a vegetačními plochami) a jak je lze technicky propojit v komplexní systém MZI.
- Získáte základní přehled, jak při tvorbě těchto systémů správně pracovat s hrubým drceným kamenivem, biouhlem, kompostem a jinými materiálny při aplikaci strukturně stabilních substrátů a vrstev mezi konvenčním souvrstvím dopravních staveb.
- Součástí semináře budou případové studie, které ukážou hrubý postup od analýzy až po zpracování návrhu systémů MZI. Účastníci budou mít možnost nahlédnout do technických výkresů.
- Na již zdokumentovaných, hotových realizacích uvidíte, co se v průběhu jejich stavby a jejich provozu povedlo, ale i nepovedlo, co lze dnes řešit lépe a jak je správně udržovat.
- V průběhu jednotlivých bloků semináře bude dostatek prostoru na dotazy a diskusi.
MSc. Martin Vysoký – je krajinářský architekt s mezinárodním profilem a více než desetiletou specializací na modro-zelenou infrastrukturu (MZI). Své první profesní “modrozelené” zkušenosti získal působením v dánské konzultační společnosti Ramböll v Kodani, kde se v mezinárodním týmu odborníků na klimatickou adaptaci měst zabýval tématem plánování MZI v rámci tvorby klimaticko-adaptačních strategii, tzv. Cloudburst plánů. Poté se začal věnovat projekční činnosti v multidisciplinárním týmu architektů a inženýrů ve švédské konzultační společnosti Edge v Malmö, kde pronikl do tvorby systémů MZI a stal se součástí pracovní skupiny „Klimatsäkrad stad“ (Klimaticky odolné město), jenž se věnuje průběžné inovaci a výzkumu systémů MZI na území Švédska. V posledních letech své působení rozšířil i na své rodné území Česka, kde se věnuje volné konzultační činnosti v rámci tématu modrozelené infrastruktury.
Časový harmonogram:
9.30-10.00 prezence
10.00-10.50 přednáškový blok I
11.00-11.50 přednáškový blok II
12:00-13:00 oběd
13.00-13.50 přednáškový blok III
14:00-14:50 přednáškový blok IV
15:00-16:00 přednáškový blok V s volnou diskusí